Dysk, partycja - jak?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
Hubba
Posty:585
Rejestracja:wtorek 28 sty 2003, 00:00
Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Hubba » piątek 23 cze 2006, 10:36


FAT - file allocation table: sugerujesz że ta tablica jest stosowana tylko podczas zapisu na dysku? A podczas odczytu system czarodziejsko wie, gdzie się znajduje kazdy plik? :D
**********************
Nie, tablica stosowana jest zawsze (prawie) podczas wiekszosci operacji na plikach. Niemniej widze, ze inaczej rozumiesz slowo alokacja. Alokacja to nic innego jak "zajecie" jakiegos fragmentu czegos. Podczas odczytu z FAT-a odczytywana jest informacja o pliku, nie alokowana. Alokowana jest podczas zapisu (jesli np. tworzony jest nowy plik) i nie tylko w FAT-ie, ale tez na samym dysku.


Pojedynczej danej tak. Ale sam napisałeś że alg. obsł. pam. wirt. dąży do zminimalizowania zapisów w swapie, a zatem zmaksymalizowania stosunku odczytów do zapisów.
**********************
Wyciagasz pochopne wnioski. Minimalizacja zapisu nie jest rownoznaczna z maksymalizacja odczytu. Zadaniem algorytmu obslugi pamieci wirtualnej jest m. in. zminimalizowanie jakichkolwiek operacji na dysku, dopiero potem operacji zapisu. Algorytm pracuje rowniez na pamieci fizycznej, gdyby ktos pytal (rowniez w pamieci fizycznej dochodzi do alokacji, ale tez defragmentacji).


Jaki zatem jest jest sens idei swapa? Tak, odczytanie pojedynczej danej ze swapa to alokacja pliku swapa+alokacja danych we swapie, ale, jak sądzę, głowica generalnie przez większość czasu "wisi" nad swapem, więc odczyt będzie szybki, tym bardziej że dane są tak upakowane, by zminimalizować ruchy głowicy. Zatem odczyt ze swapa musi być szybszy niż z dysku. Nie widzę innego sensu dla idei swapa.
**********************
Idea swapa jest bardzo prosta: rozszerzyc dostepna dla aplikacji pamiec fizyczna.
Powtarzam, ze podczas odczytu nie ma potrzeby alokowania jakichkolwiek zasobow dyskowych. Podczas odczytu informacja jest odczytywana z pliku wymiany dzieki wlasciwej indeksacji danych w strukturze pliku.
Nie mozesz tak zakladac, ze glowica wiekszosc czasu wisi nad swapem. To jest zbyt silne zalozenie i duze uproszczenie. Nie ma zadnego powodu, dla ktorego tak wlasnie mialo by byc (wyjatkiem bedzie np. taka sytuacja, kiedy system bardzo mocno swapuje i wiekszosc czasu zajmuje mu obsluga swapa, ale jest to sytuacja wysoce niepozadana i bardzo odczuwalna jesli chodzi o wydajnosc jakichkolwiek pracujacych aplikacji).
Kolejna sprawa jest "upakowanie" danych. W pliku wymiany bardzo trudno zachowac jest dobre "upakowanie" czy tez ciaglosc danych.To akurat jest dosc zlozone zagadnienie i bardzo roznie realizowane w roznych systemach. W duzym uproszczeniu algorytm ma nie smiecic po pliku wymiany, ale to jest bardzo trudne do zrealizowania, bowiem algorytm nie jest w stanie w zaden sposob przewidziec kiedy i ile musi zwolnic (usunac alokacje z pliku, ale zaalokowac w pamieci fizycznej) ramek z pliku wymiany, ile i gdzie zrzucic z pamieci fizycznej nowych ramek, jesli dojdzie do kolejnej alokacji pamieci, kiedy i ile odczytac kolejnych ramek, jesli dojdzie do odczytu z pamieci. O ile czesc tych informacji jest dostepna, bowiem wiele algorytmow posiada parametry okreslajace jak czesto zrzucane sa ramki pamieci fizycznej do pliku wymiany, w jakiej wielkosci blokach, albo jak czesto odswiezana jest informacja o aktualnie zaalokowanych strukturach w celu podjecia wlasciwej decyzji o kolejnej alokacji, albo ile w danym momencie mozna zrzucic ramek do pliku wymiany, jesli aplikacja dluzszy czas nie uzywa danego fragmentu pamieci fizycznej, ale to wszystko to jest stanowczo za malo aby moc zachowac ciaglosc danych. Operacje na strukturze pliku wymiany przypominaja bardzo operacje dyskowe. Po pewnym czasie dzialania systemu mamy doczynienia z defragmentacja (w przypadku pliku wymiany- defragmentacji danych w pliku), bo nie ma sposobu aby zachowac ciaglosc, tyle, ze defragmentacja w swapie jest zazwyczaj duzo duzo szybsza. Z tego wlasnie powodu nalezy unikac, szczegolnie w DAW, sytuacji, w ktorych brakuje pamieci fizycznej. No i chyba zanudzilem wszystkich na smierc

Hubi

Awatar użytkownika
JM
Posty:831
Rejestracja:sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: JM » piątek 23 cze 2006, 21:12

...No i chyba zanudzilem wszystkich na smierc...
Hubi
**********************
Wcale nie.
Dlatego niektóre "szkoły" mówią, że najlepszym rozwiązaniem w audio jest wyłączenie pliku wymiany (poza niezbędne minimum konieczne do stabilnej pracy systemu). Oczywiście maksymalna ilość ramu - ile tylko może obsłużyć płyta.

Awatar użytkownika
Hubba
Posty:585
Rejestracja:wtorek 28 sty 2003, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Hubba » piątek 23 cze 2006, 22:04


Dlatego niektóre "szkoły" mówią, że najlepszym rozwiązaniem w audio jest wyłączenie pliku wymiany (poza niezbędne minimum konieczne do stabilnej pracy systemu).
**********************
Wymadrze sie znowu, ale wylaczenie pliku wymiany w wiekszosci przypadkow nie jest korzystne z punktu widzenia wydajnosci systemu. Z okreslonych powodow, glownie wydajnosciowych, czesc implementacji pamieci wirtualnej zaklada, ze zawsze jest wystarczajaca ilosc pamieci do zaalokowania, zatem rozsadny zapas zawsze musi byc i w/w "szkola" ma jakis sens tylko wtedy, kiedy w systemie jest zainstalowane duzo wiecej pamieci fizycznej niz programy sa w stanie zaalokowac. A tak poza tym, w warunkach idealnych (np. kiedy system nie musi korzystac z pliku wymiany) wylaczenie pliku wymiany w zasadzie nie ma wplywu na zwiekszenie wydajnosci systemu. Chodzi glownie o to aby zadbac zeby system nie musial korzystac z tego pliku.

Hubi

Awatar użytkownika
PZ
Posty:46
Rejestracja:piątek 10 lut 2006, 00:00
Kontakt:

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: PZ » sobota 24 cze 2006, 03:35

wylaczenie pliku wymiany w zasadzie nie ma wplywu na zwiekszenie wydajnosci systemu.
*********************************
Jesteś w błędzie . Zrób prosty test. Uruchom jakiś instrument VST, który potrzebuje dużo pamieci np. The grand. Zobacz co sie dzieje z wielkoscią użytej pamiecią. Pamieć jest systematycznie oddawana do systemu, a po kilku minutach praktycznie pamieć jest wolna. Jeżeli teraz chcieli byśmy coś na tym instrumencie zagrać to wiadomo co sie stanie ,Dziek się szarpie , przerywa , dysk nie nadąża z doczytaniem danych.
A teraz wyłącz plik wymiany i zrób to samo. Nawet po godzinie nie uzywania, dzwięki dalej są w pamieci, dostępne natychmiast, nic nie przerywa.
Co ciekawe, nawet jezeli instrument zużywa mało pamieci, to przy włączonym pliku wymiany też sytematycznie oddaje pamieć.

Zbynia
Posty:7665
Rejestracja:sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Zbynia » sobota 24 cze 2006, 03:42

nie chce mi sie czytac ale jest kilka kwestii

dyski sata to nie ide - nie ma ograniczen co do obslugi wielkosci wiec nie pisz ze nie obsluguje.......
sata2 jest wpelni kompatybilne wstecz z sata1...zadnych jumperow itp.....

co do pliku wymiany to gdy masz powyzej jednego giga rmu mozesz go wylaczyc....gdy korzystasz z prostego systemu a nie muzyki .......i duzych bankow vsti.....

avast to syf

partycje:system....plik wymiany i temp.....reszta.........

co do systemu plikow to zupelnie zapomnij o fat - maksymalny plik to 4 giga i na tym koniec....standart to ntfs co szybko odczujesz pracujac z video i tym podobnym materialem.....

Zbynia
Posty:7665
Rejestracja:sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Zbynia » sobota 24 cze 2006, 03:46

mytnik zanim polecisz partycjonowanie to zwroc uwage na kilka kwesti - formatowanie partycji szybkie(toc) i dlugie(calosc ze sprawdzeniem struktury dysku)
partycje z partition magic w niektorych przypadkach normalnie sie wysypywaly.......

a to co jest z windowsem to wcale nie szit wiec jak nie masz konkretnych podstaw to tak nie mow(od zawsze bylo perfekt podobnie jak z fdiskiem........jesli ktos go kumal)

Zbynia
Posty:7665
Rejestracja:sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Zbynia » sobota 24 cze 2006, 03:50

krizz nigdy odczyt ze swapa nie bedzie szybszy niz z dysku......bo swap jest na dysku......

mam swap na osobnym dysku logicznym od jakiegos czasu(dla wygody i izolacji od syfu bo mam tam temp i temporay internet files) - roznica w predkosci - zadna - kolejny pic na wode)

instalowanie vst itp gdzies indziej zadna filozofia - przeciez instalator pyta sie gdzie zainstalowac......to tylko dla wygody....

Awatar użytkownika
Hubba
Posty:585
Rejestracja:wtorek 28 sty 2003, 00:00

Re: Dysk, partycja - jak?

Post autor: Hubba » poniedziałek 26 cze 2006, 11:22


Jesteś w błędzie . Zrób prosty test. Uruchom jakiś instrument VST, który potrzebuje dużo pamieci np. The grand.
**********************
Piszesz szczegolnym przypadku (a jest ich kilka, wiadomo, ze nic nie jest tylko albo czarne, albo biale), w ktorym doprowadzasz do sytuacji, w ktorej system z jakiegos powodu zrzuca pamiec uzywana przez instrument na dysk (plik wymiany) np. na skutek tego, ze instrument nie jest przez dluzszy czas uzywany w projekcie (aplikacja nie korzysta z tej pamieci), a w tzw. miedzyczasie przyszlo zadanie z innej aplikacji o zaalokowanie pamieci fizycznej, ktorej nie ma dostepnej w potrzebnej ilosci. Efekt, o ktorym piszesz szczegolnie uwidoczni sie na wolnym dysku i zle skonfigurowanym systemie (uogolniam). Wiele zalezy tez od tego jak dana aplikacja korzysta z pamieci i do czego ta pamiec wykorzystuje. Na szczescie w pewnych granicach mozna tak skonfigurowac pamiec wirtualna aby skutki w/w przypadku zminimalizowac (np. zmusic system do nie zrzucania pamieci fizycznej na dysk w zadanym okresie czasu). Ma to sens tylko i wylacznie w momencie, kiedy w systemie jest naprawde duzo pamieci fizycznej. W innym przypadku (rowniez wtedy kiedy nie ma pliku wymiany) bardzo szybko zapelniasz pamiec i de facto doprowadzasz system do rywalizacji o ta pamiec, co moze spowodowac zauwazalne obnizenie wydajnosci, a na pewno brak mozliwosci uruchomienia kolejnych aplikacji, ktore z powodzeniem moglbys zrobic gdybys mial plik wymiany.

Hubi

ODPOWIEDZ