Strona 1 z 1
Gdzie kolumny tubowe a gdzie płaskie?
: poniedziałek 22 sie 2005, 00:57
autor: hipekk
Witam!
Mam pytanie które dla większości z Was jest zapewne banalne ale dla mnie niestety nie...
A mianowicie gdzie powinno się stosowac kolumny tubowe a gdzie "płaskie" ??
Z góry dziekuje za wszelkie odpowiedzi.
Re: Gdzie kolumny tubowe a gdzie płaskie?
: poniedziałek 22 sie 2005, 01:05
autor: AlfonsoRodeo
Kolumny front-loaded, bass-relfex czy tez 'plaskie' (jak to je nazywasz) uzyjesz praktycznie wszedzie bez wielu problemow. Natomiast kolumny tubowe to problem korekcji fazy, korekcji czasowej oraz samej charakterystyki kierunkowej, ktora w ich przypadku jest zawezona. O wiele trudniej jest rownomiernie pokryc audytorium basem z kolumn tubowych, gdzyz potrzebna jest do tego ich odpowiednia ilosc oraz odpowiednie ustawienie wzgledem siebie. Kolumny 'plaskie' sa bardziej praktyczne, choc ustepuja dobrym tubom glosnosciom. Z drugiej zas strony kolumny typu bass-reflex ('plaskie') z reguly sa w stanie zagrac nizej (duza zawartosc czestotliwosci ponizej 40Hz) od tubowych. Inna rzecza sa glosniki uzyte do tychze kolumn, bo one poniekad decyduja najbardziej o tym, jak duzo odtwarzanych jest niskich rejestrow.
Pozdrawiam
Re: Gdzie kolumny tubowe a gdzie płaskie?
: poniedziałek 22 sie 2005, 01:29
autor: AlfonsoRodeo
P.S. Przepraszam, ze zawezylem temat do kwestii reprodukcji basu - ostatnio jest to temat, ktory spedza mi sen z powiek.
Co do zestawow 'satelitarnych' (MF + HF), to zestawy tubowe sa najlepszym rozwiazaniem na plenery, gdzie wymagany jest daleki zasieg i duza glosnosc. Satelity grajace 'na wprost' sa dobre na mniejsze audytoria, gdyz ich dyspersja siega niekiedy nawet i 180' z pojedynczego zrodla i na stosunkowo nieduzym dystansie wytracana jest przede wszystkim gora. Stawianie systemu opartego na satelitach tubowch wymaga przemyslanego pozycjonowania z racji zawezonego promieniowania. Z tym faktem wiaze sie takze potrzeba uzycia odpowiedniej ilosci tychze kolumn dla pokrycia dzwiekiem odpowiedniego terenu...
Re: Gdzie kolumny tubowe a gdzie płaskie?
: poniedziałek 22 sie 2005, 09:49
autor: silver_sound
Co do zestawow 'satelitarnych' (MF + HF), to zestawy tubowe sa najlepszym rozwiazaniem na plenery, gdzie wymagany jest daleki zasieg i duza glosnosc. Satelity grajace 'na wprost' sa dobre na mniejsze audytoria, gdyz ich dyspersja siega niekiedy nawet i 180' z pojedynczego zrodla i na stosunkowo nieduzym dystansie wytracana jest przede wszystkim gora. Stawianie systemu opartego na satelitach tubowch wymaga przemyslanego pozycjonowania z racji zawezonego promieniowania. Z tym faktem wiaze sie takze potrzeba uzycia odpowiedniej ilosci tychze kolumn dla pokrycia dzwiekiem odpowiedniego terenu......
**********************
Witam
Moim zdaniem kolumny tubowe w zakresie, o jakim piszesz, sa też dużo lepsze w skrajnie ciężkich warunkach w pomieszczeiach. Generalnie kolumnami tubowymi można tak manipulowac, aby mieć jak nawięcej dźwięku pierwotnego, na interesującym nas terenie.
Co do basu, to dziś są już konstrukcje , które mają w sobie zalety zarówno tuby basowej, jak też bas-refleksu. Oczywiście nie mają one tak wysokiego spl, jak tuby, ale 3 dB więcej, z obudowy większej od klasycznego B-R, o ok 25 - 30%, to chyba zysk...
Poza tym, obudowa taka, pracuje bardziej "energetycznie", dzięki czemu, jak przy tubach, czujemy energię basu na odległości kiludziesięciu metrów .
Według mnie , bas to temat otwarty, ale dla małego nagłosnienia, które musi dawać sobie radę w każdych, zastanych warunkach akustycznych, obudowa (nadstawka) tubowa, to najlepsze rozwiązanie, dlatego podzielam zdanie Alfonso..
jk