Strona 1 z 1
Świetlówka w studio
: środa 13 kwie 2005, 20:07
autor: mytnik
Witam, z braku normalnych lampek wsadzilem do swojej kabiny wokalowej świetlówkę. czy ten rodzaj oświetlenia jest dopuszczalny, czy zdecydowanie NIE?
pozdrawiam
Re: Świetlówka w studio
: środa 13 kwie 2005, 20:26
autor: preceli
...z braku normalnych lampek wsadzilem do swojej kabiny wokalowej świetlówkę. czy ten rodzaj oświetlenia jest dopuszczalny, czy zdecydowanie NIE?...
A słyszysz je w odsłuchach?
Ze świetlówkami jest też inny kłopot, powinny być zaopatrzone w układ antystroboskopowy, w przeciwnym wypadku po jakimś czasie będziesz miał interferencje w polu widzenia

, szkoda wzroku.
[addsig]
Re: Świetlówka w studio
: środa 13 kwie 2005, 20:37
autor: preceli
A słyszysz je w odsłuchach?
Ze świetlówkami jest też inny kłopot, powinny być zaopatrzone w układ antystroboskopowy, w przeciwnym wypadku po jakimś czasie będziesz miał interferencje w polu widzenia

, szkoda wzroku...
Errata.
Jeśli tylko jedną to rada jest nieaktualna, będziesz miał "tylko" 50Hz przed oczyma o czym należy pamiętać i tyle. Nie włączaj jej tylko podczas nagrywania, ale to dotyczy wszystkiego co ma związek z siecią, tą samą fazą na której pracuje twój rejestrator. Chociaż starter świetlówki zwykle "sieje" jak choler...
[addsig]
Re: Świetlówka w studio
: środa 13 kwie 2005, 22:20
autor: mytnik
OK, dzięki. Wywalam ją i wkładam żarówke
pozdro
Re: Świetlówka w studio
: piątek 15 kwie 2005, 00:36
autor: jasiek
Od dłuższego czasu bawię sie w światło, przede wszystkim z LED-ów. Przestudiowałem wszystko co w temacie światła jest dostępne i rzucam kilka przemyśleń z tego tematu.
Badania światowe wykazują ścisłą zależność wystepowania czerniaka złośliwego (rak skóry) u osób narażonych na przebywanie w pomieszczeniach z oświetleniem jarzeniowym (świetlówki) przez kilkanaście - kilkadziesiąt lat. Nie wykazuja natomiast takiej zależności od wpływu promieniowania słonecznego.(ultraekolodzy snują takie bajki)
Sam testowałem świetlówki kawałkami kontrolnych klisz rentgenowskich okolice końcówek rury świetlówki. Naświetlały się całkiem fajnie.
Emitują zatem oprócz światła widzialnego, różne śmieci z zakresu UVA, UV-B, UV-C i troszeczkę X.
Wpływ migotania źródeł światła o częstotliwości 50 czy 100Hz na niektóre funkcje organizmu a zwłaszcza na psychikę jest bardzo znaczny.Nawet lekko powyżej 1000Hz jeszcze niektóre obszary mózgu daja nieprawidłowy obraz.
Porównajcie to do czestotliwosci odświezania monitora.
Są za to tanie, i w miarę energooszczędne itd.
Produkcje i marketing (olbrzymie pieniądze) trzyma kilku światowych potentatów -pilnują dobrze różnych tajemnic.
Zwykłe poczciwe "gruszk"i to produkcja ciepła i pewnej ilosci światła widzialnego (do 8%) które słabo oddaje kolory , są energożerne ale najtańsze. Nie emitują prawie wcale UV.Tu interesu pilnuja też najwieksi. Bo każdy musi coś z tego kupić.
Teraz wszyscy skupiają się b. mocno nad technologią LED i OLED do celów oświetleniowych. Właściwie pod każdym względem źródło światła przyszłości. Kto wydaje najwiecej na ten rozwój? - oczywiscie najwieksi:-)
Ale od teraz bedzie dużo bardziej zdrowo i 10 razy bardziej oszczędnie.
Jeśli ktoś myśli, że przepisuję jakieś newsy - może sam sprawdzić w tematach LED-ów siedzę mocno i sam wykonałem wiele prototypów - możecie pytać o wszystko.
Dla ludzi, którzy bardzo wiele godzin siedzą w sztucznym oświetleniu - czyli dla Was, drodzy forumowicze, jest rzeczą niezwykle ważną, jakie będziecie mieli samopoczucie i zdrowie czy choćby zwykły komfort po iluś-tam latach spedzonych nad konsolami w nocy.
Jakie bedą wasze oczy czy skóra.
Praktyczna wskazówka na dziś
. Jeśli w pomieszczeniach, gdzie sa np. uczniowie, oświetlenie i dobór mebli daje stosunek kontrastu, miedzy jasnymi a ciemnymi powierzchniami maksymalnie jak 1:5 to ilość powszechnych wad wzroku całej grupy jest rzędu 3-5% podczas gdy średnia europejska wynosi od kilkudziesięciu lat około 35-50%!
Wyniki w nauce i zdolność zachowania koncentracji zwiekszają sie prawie o połowę.
Zadbajcie zatem by przenosząc wzrok setki tysięcy razy z jasnego monitora na czarną klawiaturę kompa czy inne przedmioty o dużym kontraście nie stracić szybko wzroku, lub nerwów (cierpliwosci).
Czyli : ciemne doswietlić, zbyt jaskrawe - przyciemnic.
W ten sposób wytrwacie dłużej i w lepszym nastroju z pożytkiem dla muzyki.
Czego wam życzy
Jasiek
Aha. Jeśli by ktoś pytał o żarówki kompaktowe tzw. energooszczedne to odpowiadam, że oprócz kształtu i wielkosci nie różnią się niczym od świetlówek.
Re: Świetlówka w studio
: piątek 15 kwie 2005, 20:29
autor: student
Odradzam, mikrofony dynamiczne zbiorą pole rozpraszane przez dławik/statecznik i przydźwięk gotowy.