Odwracanie fazy

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Damien
Posty:112
Rejestracja:piątek 01 lip 2005, 00:00
Odwracanie fazy

Post autor: Damien » czwartek 13 kwie 2006, 00:07

Odwrócenie fazy. Czy ktos mógłby wyłożyć w teorii o co chodzi i dlaczego. Dużo o tym tu na forum, lecz odnoszę wrażenie że we wszystkich topicach na ten temat udzielają się ludzie którzy wiedzą z czym to się je. Ja niestety tylko podejrzewam i przypuszczam że wielu innych także. Proszę o wytłumaczenie zagadnienia.

Awatar użytkownika
MB
Posty:3318
Rejestracja:wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: MB » czwartek 13 kwie 2006, 00:55

Zadaj konkretne pytanie, bo przede wszystkim nie wiadomo, o co chodzi Tobie.

Damien
Posty:112
Rejestracja:piątek 01 lip 2005, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: Damien » czwartek 13 kwie 2006, 01:56

...Zadaj konkretne pytanie, bo przede wszystkim nie wiadomo, o co chodzi Tobie. ...

**********************



OK. Chciałbym się dowiedzieć w jakim konkretnie znaczeniu w muzyce używa się słowa "faza". Jeśli to zrozumiem raczej bez problemu pojmę także dlaczego czasem należy ją odwrócić.

Awatar użytkownika
Dobmatt
Posty:462
Rejestracja:środa 13 mar 2002, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: Dobmatt » czwartek 13 kwie 2006, 02:06

Chodzi zapewne o typowy trick stosowany w kompleksowych mikrofonowaniach instrumentów akustycznych, szczególnie baterii perkusyjnej. Zauważ, że np. w przypadku eleganckiej metody mikrofonowania werbla z obydwu stron (od góry, gdzie uderza się pałeczką, i od dołu-gdzie brzęczą sprężyny) obydwa mikrofony bedą podawały informację w przeciwfazie. Zatem w miksie część tej informacji - szczególnie w dolnych partiach spektrum- będzie się niwelowac wzajemnie, produkując płaski stukot raczej niż mięsisty dźwięk werbla. To jest bardzo prosty przykład stosowania odwrotki fazy. Bardziej skomplikowane zależności występują w przypadku przesunięcia fazowego dwóch sygnałów, spowodowanego różną odległością mikrofonów od źródła. Tu zwykła odwrotka nie zawsze da pożądane rezultaty, bowiem przesunięcie fazowe nie jest równomierne dla wszystkich zakresów częstotliwości. Najlepiej będzie to widoczne porównując na wykresach fali pozycję ataku werbla z mikrofonów nadgłownych i z mikrofonu bliskiego. Niektórzy nagraniowcy stosują metodę SLIDE, przesuwając ślady nadgłowne horyzontalnie tak aby zjawisko kancelacji fazowej było jak najmniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że idealne zgranie ataków werbla może spowodować konflikty fazowe gdzie indziej (tomy, hi-hat). Konieczne są eksperymenty z obydwoma metodami, czyli slide i odwrotka, pamiętajac o zamarkowaniu oryginalnej pozycji ścieżek.



MD.
Wlasciciel studia nagraniowego Youtopia w Edmonton, Kanada, tamze mieszkajacy na stale od 1985. Od 1997 staly wspolpracownik magazynu EiS, specjalizujacy sie w testach i recenzjach hardware i software dla produkcji studyjnej.

Awatar użytkownika
MB
Posty:3318
Rejestracja:wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: MB » czwartek 13 kwie 2006, 08:50

Dźwięk to zaburzenie (najczęściej o charakterze oscylacyjnym) ciśnienia powietrza, które propaguje się zgodnie z prawami ruchu falowego. A fala to zjawisko cykliczne, które można opisać przy pomocy funkcji okresowych (np. sumy sinusoid) lub quasi-okresowych, zależnych równocześnie od czasu i od przemieszczenia. W takiej fali przyjmuje się umownie pewien punkt początkowy i względem tego punktu określa się upływ czasu i odległości, w odniesieniu do długości cyklu - tę wartość nazywa się fazą i mierzy się ją w radianach (lub stopniach). Zobacz też TUTAJ.



Opóźnienie fali oznacza przesunięcie tego punktu względem takiego samego punktu fali nieopóźnionej - powstaje zatem różnica faz. Natomiast odwrócenie fazy, to zabieg lub zjawisko, które powodują, że faza biegnie odwrotnie. Jest to de facto równoważne inwersji (zmiany znaku) przebiegu sinusoidalnego, dlatego, że zgodnie z właściwościami sinusa sin(-x) = -sin(x).



mam nadzieję, że tego dotyczyło pytanie

Awatar użytkownika
zwierzu
Posty:190
Rejestracja:wtorek 11 sty 2005, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: zwierzu » czwartek 13 kwie 2006, 10:15

ok. była teoria to teraz praktyka. zrób np. coś takiego: w programie sekwencerowym pusc jednoczesnie dwie takie same sciezki. poruszaj minimalnie jedną ze ścieżek(clipem) i zwróc uwagę jak zmienia się odtwarzany sygnał. to co usłyszysz to własnie zmiany fazy.tego typu efekty stosowane są np. w phaserach lub flangerach, czy w efektach przestrzennych. kiepskie korektory potrafią też wprowadzac istotne przesunięcia fazowe w wyniku wzmocnienia danych częstotliwości

zycze owocnych eksperymentów
lubie rockenrola, PGR'y i inne bajery

Awatar użytkownika
JoachimK
Posty:3148
Rejestracja:środa 12 paź 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Odwracanie fazy

Post autor: JoachimK » czwartek 13 kwie 2006, 13:05

kiepskie korektory potrafią też wprowadzac istotne przesunięcia fazowe w wyniku wzmocnienia danych częstotliwości



I te wszystkie slynne analogowe EQ za kilka (nascie) tys dolcow, u ktorych przesuniecie fazy jest czyms normalnym, tez uwazasz za kiepiskie?
Nie odpowiadam na porady via prywatny mail. Od tego jest to forum!

Damien
Posty:112
Rejestracja:piątek 01 lip 2005, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: Damien » czwartek 13 kwie 2006, 13:54

Dziekuje za odpowiedzi. Jeszcze jedno pytanko byc może na temat. Zauważyłem przesłuchując profesjonalne nagrania że kanał lewy zawsze różni się od kanału prawego tzn. jeden jest zawsze ma więcej dołu a drugi zawsze ma więcej góry. Dlaczego tak się robi? Po co? Czy aby nie po to że przy odsłuchu mono zrobiłaby sie kiszka?

Awatar użytkownika
MB
Posty:3318
Rejestracja:wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: MB » czwartek 13 kwie 2006, 14:08

...Dziekuje za odpowiedzi. Jeszcze jedno pytanko byc może na temat. Zauważyłem przesłuchując profesjonalne nagrania że kanał lewy zawsze różni się od kanału prawego tzn. jeden jest zawsze ma więcej dołu a drugi zawsze ma więcej góry. Dlaczego tak się robi? Po co? Czy aby nie po to że przy odsłuchu mono zrobiłaby sie kiszka?...

**********************

NIE robi się tak. Jeśli obserwacja jest powtarzalna to najprawdopodobniej masz problem z odsłuchem. Najłatwiej to sprawdzić zamieniając kabelki.

Damien
Posty:112
Rejestracja:piątek 01 lip 2005, 00:00

Re: Odwracanie fazy

Post autor: Damien » czwartek 13 kwie 2006, 15:25

Oberwacja jest powtarzalna, co więcej powtarzalna na conajmniej 3 różnych odsłuchach. Problem może polegać na tym że odsłuchuję głównie muzyke metalową, gdzie są duble gitary w poszczególnych kanałach.

ODPOWIEDZ