Duża czy mała membrana?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
witusss
Posty:17
Rejestracja:czwartek 02 cze 2005, 00:00
Re: Duża czy mała membrana?

Post autor: witusss » wtorek 07 cze 2005, 13:49

a jak by spróbwac z glosnikeiem szerokopasmowym ..jake by to mialo skutki ?

moc maksymalna: 200W

moc wyjściowa: 100W

oporność: 8 Ohm

średnica: 12 "

skuteczność: 98 dB

pasmo przenoszenia: 43 - 16000





...quattro...

silver_sound
Posty:431
Rejestracja:środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Duża czy mała membrana?

Post autor: silver_sound » wtorek 07 cze 2005, 16:11

...to teraz podstawowe pytanie ... :)

dwa głosniki po 400 W (max) i 91 dB (20 cm)

czy

jeden 280 W (max) i 94dB (30cm) !!??

...

**********************



Witam

Szanowny kolego, może napiszesz, że masz na myśli jakiś wyrób "głośnikopodobny" jak "alpiard" czy inne "cuda" z allegro....

Po zakupieniu któregoś z tych głośników będzie inny problem, bardzo silne barwienie częstotliwościa rezonansu tych głosników, bo te tanie wynalazki mają bardzo duży wspólczynnik Qts.

Moim zdaniem, nie ma sensu prowadzić jakichkolwiek dyskusji nad jakością emitowanego dźwieku przek te głośniki, i nawet, przy ułomnościach "

dużych membram", to nawet 15 calowy Truvox Celestiona, zdeklasuje każde głośniki z klasy "alpiard"...niezależnie od ich średnicy.

Autorowi tego postu radze odwiedzić elektrodę, tam jest więcej ludzi co maja z takimi wynalazkami do czynienia, i zapewne ze wstydu nie wymienił marki tych głośników....

jk

Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
spiker
Posty:1211
Rejestracja:czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Duża czy mała membrana?

Post autor: spiker » wtorek 07 cze 2005, 16:14

wittuss To sie tak po prostu nie da. To mniej więcej tak jakbyś powiedział: mam silnik, cztery kółka, dwa lusterka, i kanister - fajny mi wyjdzie autek jak sobie z tych częsci go zrobię ?



Przetwornik ma swoje konkretne parametry mechaniczno elektryczne, swoją charaketrystykę amplitudową i fazową ( a te ze specyfikacji fabrycznej nie zawsze są prawdziwe, lub przydatne). Wziąwszy to pod uwagę projektuje się obudowę ( odmiennie w zależności od ilości zaaplikowanych przewtorników, rodzaju połączeń między nimi ), robi sie pomiary w obudowie, projektuje pod to filtory, tłumiki, potem się znów mierzy, ew. walczy z rezonansami, znów mierzy, słucha, testuje wytrzmałościowo, poprawia, znów mierzy i tak w kółko aż do pożądanego efektu. Dopiero wtedy można powiedzieć, że ta aplikacja przetwornika była udana lub nie.

A Ty byś chciał od razu?

MOżna oczywiście robić symulacje komputerowe, ale bez szczegółowych danych pomiarowych teżtym sposobem nie ujedziesz.



pozdrowienia

przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

silver_sound
Posty:431
Rejestracja:środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Duża czy mała membrana?

Post autor: silver_sound » wtorek 07 cze 2005, 16:41





" Nie bardzo tez wydaje mi sie sluszna teoria, ze kilka glosnikow o mniejszej srednicy moze zastapic glosnik o wiekszej przy zachowaniu tego samego dolnego pasma przetwarzania. Moze MB wyjasni ?

Tendencje rozwoju wynikaja zazwyczaj z mody. Wyobraz sobie jak w nowoczesnym mieszkaniu typowego mlodego yuppie moze stanac glosnik o srednicy 12" w obudowie ? "



Hubi

...

**********************

Witam



Bardzo się mylisz kolego, kilka małych, np 4 sztuki 10 calowych głosników, w dużo mniejszej obudowie niż np 18 calowy głośnik, potrafi zagrać tak samo nisko jak ta 18, nie ustępując mu wcale sprawnością, a posiadając większą moc RMS, może wyemitować wyższe ciśnienie akustyczne.

Taki głosnik 10 calowy może miec moc rms ok 400 W/800 program, przy spl =93 dB. Razem 1w/1m daje 99 dB, co jest przyzwoitym wynikiem.

Powieżchnia czynna 4 szt 10 calówek jest zbliżona do powieżchni czynnej głośnika 18 calowego, ale te małe głośniki, maja dużo mniejsze Vas, i dośc niskie Fb, przy bardzo dobrych wspólczynnikach Qts.

Proponuje odwiedzić stronkę firmy B&C(www.bcspeakers.com), i posymulować sobie ich kilka nowości (10 calowych)

Taką kolumnę na tych 10 calówkach można z powodzeniem "zasilać" nawet mocą 2000W, bo ta moc jest wytracana przez 4 cewki, magnesy itd..



Co do "lepszości" dźwięku emitowanego przez mniejsze średnice, nie ma co dyskutować, bo to są fakty, i nie da się tego załatać " wiekszą cewką, i nieco większym prądem"..

jk





Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

ODPOWIEDZ