...Witam,
szukam programu lub tabeli do przeliczania wysokości dźwięków w oktawach na częstotliwości (oczywiście tzw. czyste bez harmonicznych czy alikwotów) , chodzi mi np. o całą skalę fortepianu koncertowego a najchętniej o programik w którym wpisuje się dowolną wysokość dźwięku np: A4 i daje rezultat = 440,00 Hz itd..... ze wszystkimi dźwiękami.
Z góry dziękuję za pomoc i linki do takich programików czy tabel!!!...
**********************
Teoria:
Odleglosc oktawy to 2x wieksza czestotlliwosc drgan (2:1) od tonu, ktory obierzesz jako wyjsciowy.
Wiec w stroju temperowanym z dwunastu poltonow w zakresie oktawy wychodzi, ze iloraz poprzedniego i nastepnego poltonu wynosi wlasnie pierwiastek 12go stopnia z 2, czyli wspolczynnik wynosi 1,05949. Masz wiec A=440, mnozysz to przez 1,05949, uzyskasz A#, wynik znowu przez 1,05949 - jest H, itd. - otrzymasz czestotliwosci poltonow.
W rzeczywistosci zalezy od instrumentu i jego harmonicznych. To co stroi w
teorii, w pewnych sytuacjach na pewnych instrumentach (chodzi o rozklad
harmoinicznych) nie zastroi.
Nierownomierne rozciagniecie tonow harmonicznych wzgledem tonu podstawowego, w zaleznosci od wysokosci tego ostatniego uniemozliwia dokladne strojenie instrumentow wg scislych obliczen matematycznych tonu podstawowego.
Najlepiej wylicza sie czestotliwosci dla instr. detych drewnianych oraz przy pewnych zalozeniach co do skal muzycznych (nie skal strojenia) do niektorych instr. smyczkowych.
Duzo gorzej sprawa sie ma jesli chodzi o fortepian czy gitare. Tam trzeba "naciagac" pewne czestotliwosci, by w danych ukladach harmonicznych stroily lepiej lub gorzej. Dokladnie nie bedzie nigdy.
W rzeczywistosci sprawa jest dosc skomplikowana, ma duze podloze historyczne zwiazane m.in. z rozwinieciem skali diatonicznej o tony chromatyczne (oktawa tzw. krotka, lamana i wiele innych zagadnien)
Naprawde o tym mozna by pisac bardzo duzo, a co niektorzy pierwszy raz by slyszeli o pewnych dziwolagach, jak np. systemy modyfikacji tzw. komatu pitagorejskiego na 12 czesci, gdzie kazda kwinta byla zmniejszana o 1/108 poltonu, czy badania zjawisk zachodzacych w drgajacych strunach przeprowadzonych przez Flethera, Blacmhama, a obejmujace m.in. analize podwyzszajacych sie harmonicznych wzgledem tony podstawowego wraz ze wzrostem tego ostatniego
A wiec - w jednym zdaniu na koniec - zapomnij, zeby stroilo idealnie wg miernika czestotliwosci, chyba ze bedzie to instrument elektroniczny o idealnie okreslonych harmonicznych (o co akurat latwo zadbac), a co 'na ucho' sluchacza zostanie zinterpretowane jako zubozenie brzmienia - taka nature ma nasz sluch