Strona 1 z 2

Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 07:17
autor: krzkrakowski
Czy w odniesieniu do parametrów kolumn ważna jest ilość W czy skuteczność czyli db?Czy kolumna 200W o skuteczności 95db bedzie miała o wiele mniejszą moc od kolumny 300W o takiej samej skuteczności?
pozdrawiam

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 12:15
autor: minimax
Skuteczność (czułość) określa jak głośna będzie kolumna. Czyli ile dB będzie w odległości 1 m przy dostarczeniu sinusoidy o mocy 1W (z reguły chyba przy f=1kHz).

Moc [W] określa kiedy się spali. Więc w Twoim przykładzie obie zagrają tak samo głośno, ale ta pierwsza szybciej się przegrzeje jak przesadzisz z sygnałem.

To jest teoria i praktyka dotycząca dobrych produktów (np. głośniki RCF). Niestety przy tanich kolumnach na te parametry należy patrzeć z przymrużeniem oka.

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 20:12
autor: maslak_s
bardziej niz na moc watt "szczytowa" trzeba patrzec na watt rms - jest to moc "maksymalna" ciagla jaka glosnik moze przyjmowac

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 20:57
autor: hemisys
...bardziej niz na moc watt "szczytowa" trzeba patrzec na watt rms - jest to moc "maksymalna" ciagla jaka glosnik moze przyjmowac...
**********************
moc szczytowa?? co to?

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 21:19
autor: Tadeo

moc szczytowa?? co to?...
**********************
hm
moc jaka głośnik może przyjąć w impulsie (konkretna częstotliwosć podana przez określona długość czasu- a jeśli impuls to czas wiadomo - nie za długi ;)
np rms to moc podawana w danej czestotliwosci przez dłuższy czas- określana też jako moc ciągła
Standardów jest jeszcze więcej, nawet niektóre to samo oznaczają w definicji lecz nazwę maja inna...zwariować można

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: czwartek 29 sty 2009, 21:46
autor: lodzio
Moc a skuteczność:
Jeśli kolumna ma 500W i 95 dB i porównamy ją z kolumną o mocy 500W i 98dB to ta druga zagra dwa razy głośniej.
Jeśli chodzi o rodzaje mocy to jest ich tyle, że szkoda gadać. Każdy producent tzw. "wschodni" ( chociaż wiadomo że w tych czasach i tak 99% produktów jest tam składanych ) ma swoje własne określenie mocy, jest to poprostu marketing.
Przy wyborze kolumny jak patrzysz na moc to bierz pod uwagę moc RMS która jest mocą ciągłą kolumny ( to znaczy, że możesz podpiąć pod nią wzmacniacz dobrany mocowo i oporowo i będziesz mógł grać na maksa - bez przesteru; całą imprezę i nic się nie stanie ).
Moc szczytowa to znaczy jak duża jest moc ( chwilowa ) oddana do głośnika przez wzmacniacz przy której głośnik się nie spali ( oczywiście chwila jest również definiowana przez producenta ).
Musisz też patrzeć na opór kolumny. Jeśli kolumna ma 800W przy 4 Ohm-ach to lipa będzie jak dasz wzmacniacz który ma 400W przy 4 Ohm-ach albo 800W przy 8 Ohm-ach.
Musisz sobie wszystko dobrać zwracając na moc i opór. Ale miej na uwadze też fakt, że kiedyś pewnie dokupisz jakies kolumny i zmieni się wtedy opór i moc zestawu.

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: piątek 30 sty 2009, 02:30
autor: Zbynia
o ile dobrze pamietam to najlepszym wyznacznikiem byla norma DIN(ale nie wedlug kretynskiej normy 4xxxx)....ciagla moc przy jak najmniejszych zniekszalceniach...rms jest zawyzone i trzeba odjac kolo 10-15% by uzyskac dobry mocny dzwiek...rms podaje sie zazwyczaj dla zaklocen na poziomie 0.1%(o ile sie nie walnalem o przecinek)

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: piątek 30 sty 2009, 06:45
autor: DCG
Nie dwa razy głośniej zagra, lecz o raz głośniej, to są zależności logarytmiczne. Nawet czytałem, że moc RMS, to moc ciągła, utrzymywana przez 100 godzin, a AES dla pasma danego zestawu przez godzinę. Dlatego moc AES jest jakby 20% zawyżonam względem RMS, dla danego zestawu
Moc "muzyczna" (program) to zazwycza dwa razy tyle, co moc ciągła i podawana jest głównie dla sprzętu HiFi.

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: piątek 30 sty 2009, 07:35
autor: silver_sound
Witam
Moim zdaniem norma AES, oddaje w bardziej przyblizony sposób moc, jaką wytrzymuje głosnik, ze względu na pasmowe mu jej zaaplikowanie. Dziś w konstrukcjach profesjonalnych, nie stosuje się rozwiązań z głosnikami szerokopasmowymi, grającymi całym pasmem, z wielu czynników. Standardem jest 2-3, czy nawet 4,5 dróg, zatem głosniki pracują odtwarzając okreslone "fragmenty" pasma akustycznego, co zmniejsza wydzielanie sie temperatury ze wzgledu na mniejsze stratyenergii dostarczonej przez wzmacniacz.
Panowie, jak zasilimy głosnik, szumem w całym paśmie, to głosnik efektywnie przetworzy okreslony "fragment " pasma akustycznego, reszta energii , w pasmach nie odtwarzanych przez niego, powoduje tylko jego bezproduktywne grzanie.
Dlatego te 20% więcej, w porównaiu do normy RMS, która o ile wiem bazuje na "pełnopasmowym" szumie.
jk

Re: Kolumny - jakie parametry są ważne?

: piątek 30 sty 2009, 11:11
autor: hemisys
mnie uczono, że moc chwilowa to max. moc, jaką głośnik wytrzyma przez 1 sek przy sygnale 1khz, a moc znamionowa to moc, jaką głośnik wytrzyma przez xh (już nie popamiętam, ale dużo) również na tym samym sygnale. Z reguły 3x - 4x mniejsza od maksymalnej - czyli inaczej użyteczna.