Sprzęt estradowy do... pokoju?

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych przy nagłośnieniach imprez.
Michal16
Posty:9
Rejestracja:poniedziałek 07 paź 2019, 12:50
Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » wtorek 08 paź 2019, 16:48

Czyli wypasione rozwiązanie jest takie:

  • dobry system HiFi do odtwarzania podkładów (przy okazji do standardowego słuchania muzyki)
  • dobry monitor wokalny do ćwiczeń
  • system PA (np. wspomniana Yamaha) do śpiewania "koncertowego", dla przyjemności - ma wbudowane wyjście subwoofer, EQ oraz proc. wokalu. Nada się do śpiewania "dla przyjemności" w domu (choć to trochę overkill), ale też można wykorzystać do mini koncertów poza domem
Jeśli z czegoś zrezygnować to pewnie z drugiego punktu (monitor) - w tak małym pomieszczeniu można ćwiczyć w ogóle bez nagłośnienia (z lekkim podkładem z Hifi) lub (od biedy) wykorzystać PA z EQ ustawionym na płasko i bez efektów wokalowych.

Dobry plan? :)

P.S.
Wynika z tego, że nie ma rozwiązania dedykowanego do śpiewania w warunkach mieszkalnych (dla siebie) ale w formie "koncertowej" (kolorowo, mocno itp.), ponieważ do tego służy sprzęt estradowy lub PA, ale one są przeznaczone raczej do większych zastosowań (co najmniej klubowych). Mam na myśli odpowiednik takiej Yamahy STAGEPAS, ale w wersji "do pokoju" - wysoka jakość ale z mniejszym mikserem, max. 100W i stacjonarnie.... albo są ale już w obszarze "zabawek" karaoke czy coś. Zgoda?

Awatar użytkownika
PWA
Posty:914
Rejestracja:środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: PWA » wtorek 08 paź 2019, 19:12

Michal16, coś kręcisz strasznie :D ...przecież Ci Caroozo napisał dość wyraźnie kilka razy:

Ćwiczenia:
- w domu przyzwoite monitory bliskiego/średniego pola, względnie neutralne, bo przy ćwiczeniach to ma znaczenie,
- wymień mikser, bo ten Beh jakością preampów nie grzeszy, co przy wokalu jest akurat istotne,
- wymień mikrofon na przyzwoity dynamiczny klasy Shure SM57
- źródło podkładu zależy od Ciebie

Na zewnątrz:
- przyzwoity system PA z uwzględnieniem uwag Caroozo (np.12"), o ile będzie chciała korzystać z własnego systemu. Z tym zakupem radził bym się wstrzymać do momentu, kiedy okaże się, czy będzie potrzeba posiadania własnego systemu.
Michal16 pisze:
wtorek 08 paź 2019, 16:48
Wynika z tego, że nie ma rozwiązania dedykowanego do śpiewania w warunkach mieszkalnych (dla siebie) ale w formie "koncertowej" (kolorowo, mocno itp.), ponieważ do tego służy sprzęt estradowy lub PA
Nie ma. Sprzęt, który służy do występów, ma inną charakterystykę, niż sprzęt studyjny, bo do czego innego jest przeznaczony. Jego podstawowym celem jest danie kopa podczas występu, a nie chirurgiczna precyzja. Oczywiście pewien poziom musi być zachowany, ale na pewno nie neutralność.
W ćwiczeniach głosowych neutralność ma kolosalne znacznie, bo przecież chodzi o to, żeby samemu wychwycić elementy, które wymagają pracy. Każdy system PA będzie podbarwiał, bo tego się od niego oczekuje, więc siłą rzeczy może przykryć pewne niuanse, które wyjdą na systemie względnie neutralnym.

Michal16
Posty:9
Rejestracja:poniedziałek 07 paź 2019, 12:50

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » środa 09 paź 2019, 13:34

Może faktycznie trochę to zakręciłem. Tak czy tak już rozumiem - jest jasne. Pochodzę, poszukam, coś wybiorę. Bardzo dziękuję wszystkim za rady!

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty:932
Rejestracja:piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Caroozo » czwartek 10 paź 2019, 10:31

Jeśli już wejdziesz w konkretne modele i będzie dylemat - śmiało pytaj, doradzimy. Sprzęt musi być skrojony na miarę, a większa świadomość i edukacja w tym zakresie pozwoli dobrać sprzęt dla Was, a nie taki, który wciska sprzedawca... Wielokrotnie wciska się tańsze Thumpy czy Alto jako "odsłuch o potężnej mocy i znakomitej jakości" bo są tanie i na papierze jest ok, ale często się okazuje, że są inne - bardziej sprawdzone - modele. Dlatego trzeba mieć swój rozum. A propo tego, co napisałeś - procesor wokalny najlepiej mieć dedykowany bo większość rozwiązań wbudowanych w mixery to zwykłe układy FX 24-bitowe, ew. kompresor na wejściu, natomiast procesory wokalne, gdzie głównie monopol ma TC Helicon, "robią robotę" i również to warto wziąć pod uwagę w finalnym zestawie.

Michal16
Posty:9
Rejestracja:poniedziałek 07 paź 2019, 12:50

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Michal16 » czwartek 10 paź 2019, 22:02

Caroozo pisze:
czwartek 10 paź 2019, 10:31
Jeśli już wejdziesz w konkretne modele i będzie dylemat - śmiało pytaj, doradzimy[...]
Tak zrobię - teraz już się orientuje co mam kupić, tylko nie ma pojęcia jaki model jakiej firmy. Otworzę osobny wątek w kontekście monitora wokalowego.

Dzięki za podpowiedź z tym procesorem wokalu bo sądziłem, że jest dokładnie na odwrót :)
Mam właśnie TC Helion, choć to pewnie jakiś podstawowy model - "TC HELICON VoiceTone Mic Mechanic".

Zamarin
Posty:4
Rejestracja:piątek 15 kwie 2022, 14:06

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: Zamarin » czwartek 16 cze 2022, 07:47

W przyszłym roku planuje startować z budową, więc powoli rozpoznaję temat inteligentnego domu.
Jestem związany z branżą IT (programista), więc nauka kolejnego języka lub programu to nie problem - szczególnie jeśli musiałbym się go nauczyć, żeby ogarniać swój dom 🙂
Początkowo po wrzuceniu w google frazy "instalacje inteligentnego domu" lub podobnej , jednym z pierwszych wyników był Grenton.
System mi się spodobał, szczególnie ich przełączniki z wyświetlaczem. No ale jako osoba, która chciałaby coś pogrzebać i dodawać sobie jakieś integracje np. z jakimś API, np. Airly, Luftdaten, influxDB, grafana itp. ale chyba odbiłem się od ściany - Grenton tego nie umożliwia? Fajną opcją jest też budowanie apki pod np. dzieci.
Więc przeczesując grupę natknąłem się na Loxone, który najpewniej, jak wynika z postów jest elastyczniejszy (LoxBerry) i również posiada multifunkcyjne włączniki, też wyglądające ciekawie.
Jestem w kropce jeśli chodzi o sposób instalacji. Wiem, że będę potrzebować instalatora, ale w Krakowie jest zarówno partner Loxone jak i Grenton, ale chcę poznać ogólne zasady jak to działa i jak powinno wyglądać.
Co chcę osiągnąć w domu - tak na początek:
- alarm
- monitoring (chociaż tu nie wykluczam osobnego systemu)
- oświetlenie
- rekuperator i prawdopodobnie klimatyzacja
- domofon
- kilka gniazdek - lub np. odłączenie zasilania w piekarniku kiedy wychodzę z domu.
- czujniki
- zastanawiam się nad audio - ale nie wiem czy warto 🙂
- ogrzewanie - pompa ciepła lub piec gazowy
- odczyty z fotowoltaiki
- żaluzje (włącznie z ich odchylaniem), czyli też stacja pogodowa.
- sterowanie bramą garażową i ogrodową.
- późniejszy rozwój w postaci podlewania ogrodu
Moim wyobrażeniem instalacji inteligentnego domu jest topologia gwiazdy (ale to już może nie być prawdą?), tj. w dużym uproszczeniu np. Włącznik -> skrętka -> centrala w szafie DIN -> przewód prądowy -> lampa.
I tak dla każdego włącznika i odbiornika, czujnika.
Daje to możliwość np. zmiany włącznika na normalny marketowy, a w szafie DIN wsadzenie przekaźnika, który np. odpali mi wybrany obwód oświetlenia - tak w razie awarii systemu.
Przyglądając się Loxone wyczytałem, że użyte jest tu drzewo jako magistrala, którego do końca chyba nie rozumiem.
Dzisiaj zacząłem oglądać filmy na kanale Grenton i okazuje się, że ten drzewa nie lubi, ale jest opcja to jakoś obejść przez użycie drugiej pary przewodów skręconych.
1. Czy np. dzisiaj instalując Loxone, bez problemu (rycia instalacji) udałoby mi się przenieść dom na instalację Grenton?
2. Dobrze rozumiem, że w przypadku loxone podłączam np. włącznik, idę z przewodem pod sufit, gdzie podłączam pod ten sam przewód czujnik ruchu, idę do kolejnego pokoju i podłączam kolejny włącznik?
Czy w przypadku Grenton to nie zadziała - tj. każdy czujnik musi lecieć do szafy? Jeśli tak, to czy w przypadku Loxone jest opcja (może nadmiarowo) podpiąć ten przykładowy czujnik osobnym przewodem do szafy?
3. Gdzie ewentualnie mogę ewentualnie się doszkolić - nie chodzi o szkolenia instalatorskie, nie będzie mi to raczej potrzebne, a zakup "walizek demo", to też nie mały koszt. Chodzi mi bardziej o zrozumienie zasad jak ma wyglądać instalacja na jakimś konkretnym przykładzie.
Zależy mi na rozwiązaniu "na lata", ale nie wykluczam zmiany systemu po kilku latach - bo np. wyjdzie coś szybszego, lepszego. I nie chciałbym wtedy być w jakiś sposób ograniczony tym co będzie pod tynkami

Jakie macie poza tym opinie o firmie Sabur https://www.sabur.com.pl/kategoria-prod ... eratorskie ?
Ostatnio zmieniony czwartek 23 cze 2022, 10:48 przez Zamarin, łącznie zmieniany 1 raz.

celcel
Posty:17
Rejestracja:czwartek 02 cze 2022, 09:30

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: celcel » piątek 17 cze 2022, 13:36

Nie wiem czy jest sens teraz budować dom, bo ceny materiałów i robocizny są tak drogie jakby domy budowano ze złota...



--------------------------------------------------
https://samozatrudniony.pl/ranking-ubezpieczen-na-zycie

firma124124
Posty:3
Rejestracja:wtorek 08 gru 2020, 22:41

Re: Sprzęt estradowy do... pokoju?

Post autor: firma124124 » niedziela 02 paź 2022, 11:07

Osobiście chcę wszystkim polecić firmę Nieruchomości Floryda, z którą współpracując można inwestować w nieruchomości za granicą. Osobiście z nią pracowałem i byłem bardzo zadowolony z pracowników i obsługi.

ODPOWIEDZ