jitter- jak ważna jest dobra jakośc przetworników
CZYTAJ TUTAJ
Kultowe forum dla muzyków, producentów i realizatorów dźwięku. Jeżeli masz problem w studiu u nas znajdziesz jego rozwiązanie. Przekonaj się sam.
https://testforum.estradaistudio.pl/
https://testforum.estradaistudio.pl/viewtopic.php?f=14&t=25116
czy może ktoś wytłumaczyć co to własciwie jest "Jitter" ?
Chodzi o nierownomiernosc impulsow taktujacych zegara. Cos jakby "plywanie" tasmy w magnetofonie (nieruwnomierny przesuw), tyle ze bardziej przypadkowy i czesty. Powoduje znieksztalcenia nieliniowe probkowaneo na przetworniku sygnalu.
Wyobraz sobie sinusoide z drutu, na ktorej dokonujesz malutkich zagiec w takt sygnalu zegara wystepujacego 44kHz. Ulamki odcinkow sinusoidy przemieszcaja sie przez te zagiecia raz wczesniej, raz pozniej w czasie, wzgledem teoretycznej gladkiej linii sinusa, ktory juz nie jest sinusem, bo staje sie nierowny. To jest wlasnie skutek jittera na sygnale sinusoidalnym.
Analogicznie jest dla nierownomiernych sygnalow dzwiekowych - sa znieksztalconer w czasie wzgledem ich teoretycznych rzeczywistych zmian wartosci n jednostke czasu.
...
Chodzi o nierownomiernosc impulsow taktujacych zegara. Cos jakby "plywanie" tasmy w magnetofonie (nieruwnomierny przesuw), tyle ze bardziej przypadkowy i czesty. Powoduje znieksztalcenia nieliniowe probkowaneo na przetworniku sygnalu.
Dziękuje , wreszcie ktos wyjasnił to zagadnienie w taki sposób iż kazdy może to zrozumieć :) Pamietam kiedys miałam magnetofon który tak dziwnie grał , rozumiem że to zegar urządenia jest odpowiedzialny za te wachcnia. więc chyba mogą powstawać dziwne zniekształcenia fazowe, czy też znikanie góry w mono ?
Pamietam kiedys miałam magnetofon który tak dziwnie grał , rozumiem że to zegar urządenia jest odpowiedzialny za te wachcnia. więc chyba mogą powstawać dziwne zniekształcenia fazowe, czy też znikanie góry w mono ?...
Zanikanie gory (glownie w jednym z kanalow) to inny efekt zwiazany z mechanika.
Plywanie magnetofonu jest wolne, obejmuje wiele okresow sinusoidy czy inego przebiegu muzycznego, wyczuwa sie wiec to jako zmiane intonowania, dzieki temu powstal zreszta efekt flanger.
W przypadku plywania zegara cyfrowego zminy nastepuja wielokrotnie w czasie trwania jednego okresu przebiegu przykladowego sinusa. Nie ma wiec poczucia zmiany wysokosci, a zostaje najnormalniej znieksztalcone brzmienie.