Monitor bliskiego pola

Jeśli masz pomysł jak usprawnić sprzęt lub pracę i chcesz się nim podzielić, pisz tutaj śmiało.
Awatar użytkownika
leszek
Posty:7
Rejestracja:sobota 13 kwie 2002, 00:00
Monitor bliskiego pola

Post autor: leszek » sobota 26 kwie 2003, 18:50

Szanowni majsterkowicze czy są dostępne na rynku schematy i opisy do wykonania monitorów bliskego pola? Pytam gdyż jestem całkowitym laikiem i jeśli można by przyoszczędzić i zrobić samemu lub z pomocą to czemu nie!

Leszek

Awatar użytkownika
krezul
Posty:42
Rejestracja:piątek 03 maja 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: krezul » wtorek 13 maja 2003, 20:27

Troszke sie podepne pod ten post:)

Wlasnie zamierzam takowe wykonac i tez mam pytanie...



Czy ktos ma moze jakies doswiadczenia z tym zwiazane?

Na co zwrocic szczegolna uwage przy tego typu konstrukcji?

Najbardziej interesuje mnie jakie glosniki dobrac...



Z gory dziekuje za wszelkie sugestie :)



pozdrawiam

szymon

Kobe
Posty:89
Rejestracja:niedziela 07 lip 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: Kobe » wtorek 13 maja 2003, 21:50

Dajcie sobie spokój. Lata osiemdziesiąte mamy za sobą. Teraz już nie musimy tego robić, zostawmy takie rzeczy zawodowcom i prawdziwym pasjonatom.

Monitory odsłuchowe to przede wszystkim doskonałe komponenty a których są zbudowane i wieloletnie doświadczenie konstruktorów. Przetworniki (głośniki) częstokroć produkowane są na potrzeby konkretnej konstrukcji monitora. Tutaj nie za bardzo da się zaoszczędzić. A nawet jak już zdecydujesz się na taki wydatek jaką masz gwarancję, że uda Ci się w domu, w dodatku będąc kompletnym laikiem skonstruować choćby coś w klasie Spirit Absolute0? Nawet nie będziesz wiedział czy to coś dobrze działa, czy też nie. Już lepiej kup np. te Spirity (są ładne i mają logo Spirit) albo jakieś Edirole i będziesz miał problem z głowy.

Acha, i nie daj sie zwariować temu, że masz jakiś program do projektowania zestawów głośnikowych, on nic sam za Ciebie nie zrobi, a w razie niepowodzenia pieniędzy też nie odda.

Monitory do studia domowego stają się coraz tańsze, jeśli mają jakieś wady czy niedociagnięcia konstrukcyjno-oszczędnościowe, to zazwycaj nadrabiają to nieco elektroniką (bo wbrew pozorom jest ona tańsza niż kawałek dobrego drewna) i jakoś to wszystko buczy.



Pozdrawiam

Awatar użytkownika
krezul
Posty:42
Rejestracja:piątek 03 maja 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: krezul » wtorek 13 maja 2003, 22:09

Ech:) No nie do konca sie z tym zgodze :))

Uzywam roznych glosnikow, B&W, Yamahy... ale wlasnie mialem ochote zbudowac cos swojego, znajduje w tym przyjemnosc:) Wlasny lakier, stylistyka...

Poza tym nie mam zamiaru nadrabiac elektronika, ktora zreszta czasem tez mozna podeprzec (np pozbycie sie piku 1,5kHz w NS10...)

Zreszta z ta indywidualizacja elementow troszke przesadziles, w 90% sa to seryjne elementy.



Zatem chcialbym wykonac konstrukcje bez kompromisow wynikajacych z linii produkcyjnych i jesli to mozliwe, to prosze o komentarze ze strony "pasjonatow", ktorych mysle ze nadal nie brakuje :)



pozdrawiam

szymon

Awatar użytkownika
krezul
Posty:42
Rejestracja:piątek 03 maja 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: krezul » wtorek 13 maja 2003, 22:16

P.S



Sprobuj kupic dobre kable glosnikowe :) Takowe przekraczaja budzet wiekszosci z nas, nawet tych zamozniejszych. A w zaciszu swojego warsztatu majsterkowicza mozna wykonac takie, ktore te powyzsze z latwoscia przewyzszaja jakoscia :D



pozdr

szymon

Awatar użytkownika
jasiek
Posty:121
Rejestracja:poniedziałek 08 kwie 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: jasiek » wtorek 13 maja 2003, 22:27

Mój znajomy z Niemiec zbudował sobie coś takiego i muszę przyznać, że jest naprawdę neutralny w brzmieniu.Produkty Vifa to prawie Scanspeek - czyli najwyższa półka. W rodzinie nisko-średniotonowców jest kilka sztuk do wyboru - patrz wykresy.

Ważna jest zwrotnica i jej komponenty.

Oczywiście, że da się zbudować monitory dobrej jakości w domu. Programy do "liczenia " obudowy należy jednak sobie darować - niewiele pomogą.

W sieci na pewno jest wiele rozwiazań. Niemcy też wbrew pozorom kombinują we własnym zakresie i jakos im sie to opłaca, chociaż ceny u nich często niższe.

No to do dzieła:



http://www.speaker-online.de/klippklapp/index.htm



Pozdrawiam. Jasiek
Obecnie projektant systemów oświetleniowych LED

Kobe
Posty:89
Rejestracja:niedziela 07 lip 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: Kobe » wtorek 13 maja 2003, 23:02

No..., jeśli chodzi o stylistykę i lakier, to na pewno da się coś zrobić

Powodzenia

Awatar użytkownika
spiker
Posty:1211
Rejestracja:czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: spiker » środa 14 maja 2003, 10:28

1. Ja poprę Krezula. Sam hobbystycznie zmajstrowałem już nieco kolumn i mogę powiedzieć że to prawda że niektóre firmy projektując monitory aplikują głośniki specjalnie do tego celu opracowane lub zamówione u tuzów tego świata. np. Genelec, ale wiekszość jest zwykła masówką wykorzystującą seryjne głośniki i na dodoatek rzadko są to jakieś naprawdę dobre głosniki. Jest równiez tak że naprawdę dobrych głośników nie uświadczysz w teoretycznie dobrych monitorach.



2. Konstrukcje zwykłe niczym się nie różnią od konstrukcji nazwijmy to "studyjnych" jesli chodzi o reguły konstrukcji, więc niaprwdą jest twierdzenie że programy do liczenia obudów nic nie pomogą. Monitor obudowę mieć musi, jej parametry trzeba policzyć, więc jak ktoś lubi szukanie wzorów ( a to są zwykłe wzory matematyczne a nie filozofia ) i stukanie w kalkulator i rysowanie ołowkiem to powodzenia!!! Od tego jest soft. Ważne jest to jak go wykorzystasz i faktem jest że choćby minimum wiedzy o zasadach jest niezbędne



3. Odrębną kwestią jest projekt zwrotnicy (w ukałdach pasywnych) lub układu aktywnego. Bez dobrej znajomości tematu lub znajomości osoby obeznanej z tematem może byc ciężko. Prawdopodobieństow trafienia na ślepo jest blikie zeru. Tu jednak znów mogą pomóc dobre programy do liczenia zwrotnic ( to też jest matematyka a nie filozofia )



4. Jak juz mamy obudowę , głośniki z zmajstrowaną zwrotnice (pasywną) to trzeba się obeiktywnie przekonać o poprawności własnej konstrukcji. Tu niezbędny jest system pomiarowy bądż kupiona usługa w firmie któa to zrobi, lub znajomy z takimi możliwościami. Pomiary TRZEBA wykonać aby nie twkić w samouwilbieniu i żeby obnażyć błędy i wady i potem je usunąć.



5. No i rachunek ekonomiczny: koszt dobrych głośników wartych zachodu ( do układu dwu-drożnego) to ok 1500PLN, koszt pary obudowy wykoanej u stolarza w najprosztszym designie to ok 500PLN, elektronika i inne koszty (pomiary, soft, czas, telefony, śrubki, kable, terminale) 300PLN (?) - no to sobie porachujcie
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

Awatar użytkownika
MB
Posty:3318
Rejestracja:wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: MB » środa 14 maja 2003, 11:36

5. No i rachunek ekonomiczny: koszt dobrych głośników wartych zachodu ( do układu dwu-drożnego) to ok 1500PLN, koszt pary obudowy wykoanej u stolarza w najprosztszym designie to ok 500PLN, elektronika i inne koszty (pomiary, soft, czas, telefony, śrubki, kable, terminale) 300PLN (?) - no to sobie porachujcie...

**********************

Na jakiej podstawie ten rachunek? Sumy są wzięte z kapelusza. Gwarantuję Ci, że w domowych warunkach nie jestes w stanie zrobić głośników nawet za poziomie MSP-5 czy Alesis M1 nie wydając na całe przedsięwzięcie znacznie więcej pieniędzy. A to dlatego, że aparatura pomiaowa kosztuje niebotyczne pieniądze, a pomiary w specjalistycznej firmie to też spory wydatek, co więcej - pomiary zazwyczaj trzeba wielokrotnie powtórzyć, podobnie jak najczęściej obudowa wymaga wielokrotnego przerabiania.


Awatar użytkownika
spiker
Posty:1211
Rejestracja:czwartek 17 paź 2002, 00:00

Re: Monitor bliskiego pola

Post autor: spiker » środa 14 maja 2003, 13:50

jakiej podstawie ten rachunek? Sumy są wzięte z kapelusza.



Na podstawie wieloletniego doświadczenia. MOżna przyjąć ( wcale w nie tak wielkim uproszczeniu ), że udział cenowy komponentów w wartości kolumny ogółem (w/g cen sklepowych ) kstzałtuje się na poziomie 30-40% - reszta to koszty "know-how", firmowy znaczek, fałszywa bądź prawdziwa renoma - z czego tylko "know-how" jest tym za co warto zapłacić, bo się konstruktorzy napracowali.



Sumy nie sa wzięte z kapelusza co do zasady. Owszem nie są dokładne, bo nie mówimy o żadnym konkrecie. Mamy natomiast prawo przypuszczać, że chodzi o produkcję "budżetową" a nie ghigh-end skoro człowiek chce to robić a nie kupić - bo hobbystą na pewno nie jest.



Cena głośnika zależy od miejsca w którym je kupisz. Jak kupisz ze sklepu detalicznego to i owszem, może być drożej, ale trzeba szukać. Od tego jest internet i e-sklepy na całym świecie, a i w Polsce, wykazując odrobinę wytrwałości, można nabyć porządne głośniki za niewielkie pieniądze.



Kolega może sobie mysleć co chce, ale ceny kolumn w kraju ( i nie tylko ) to mit.



Przykład autentyczny z przed m-ca: wykonałem za 6000 PLN zestaw kolumn wart (cena sklepowa) 14000 PLN - chcesz to nie wierz ale to jest 100% kopia (legalna) bo za wiedzą i przy współudziale autora.
przed użyciem programu zapoznaj się treścią instrukcji załączonej do opakowania bądź skonsultuj się z producentem lub dystrybutorem oprogramowania...

ODPOWIEDZ