Korzystając z chwili czasu posunąłem nieco projekty dalej. Równolegle powstaje muzykant 5 i 6, a różnią się one tylko wyposażeniem szóstki w wyświetlacz lcd.
Szóstka będzie bazą do różnych urządzeń, z których jedno chcę zaprezentować poniżej.
Tu:
http://www.adamsmialek.neostrada.pl/temp/muzykant6.png
znajduje się płyta czołowa i zarazem schemat funkcjonalny sterownika, o którym wspominał MB. Wyposażone jest to w osiem gałek i kilka przycisków. Jest to ośmiokrokowy sekwencer sterowany potencjometrami kierowany na pracę live. A teraz omówienie manipulatorów.
Jak widać mamy 8 potencjometrów. Robią one różne rzeczy w zależności od 4 klawiszy funkcyjnych. I tak:
Jeśli wciśnięto NOTE to każdy potecjometr ustawia wysokość nuty z zakresu dwóch oktaw, a także w skrajnych położeniach potencjometru pauzę (nuta nie gra). Czyli to taki podstawowy ''mod''.
Jeśli wciśnięto DURATION to każdy potencjometr ustawia czas trwania nuty - od sześćdziesiątki czwórki do ósemki w krokach sześćdziesięcio czwórkowych.
Jeśli wciśnięto VELOCITY to każdy potencjometr ustawia dynamikę nuty (velocity).
Jeśli wciśnięto CONTROL CHANGE to każdy potencjometr wysyła odpowiedni CC. Wybrałem kompatybilne z XG/GS2: Attack, Release, LPF, Q, HPF, LFO i Portamento. Ostatni potencjometr wprowadza transpozycję w zakresie dwóch oktaw. To jest po prostu mod do grania wcześniej zrobionych przebiegów na żywo.
Tak się dzieje po wciśnięciu START/STOP. Dźwięki sobie grają w kółko zgodnie w tempie ustawianym za pomocą przełączników TEMPO (40-256 z krokiem 4), przez midi wychodzi także clock.
Jak naciśniemy START/STOP ponownie to pętla przestaje grać, a klawisze funkcyjne zmieniają znaczenie:
STORE umożliwia zapamiętanie w pamięci nieulotnej naszego przebiegu.
MEASURE zmniejsza ilość kroków z 8 do 7, 6 lub 5 dla uzyskania ciekawszych rozwiązań.
CH1 zmienia kanał midi na 1.
CH10 zmienia kanał midi na 10 (i mamy ciekawą maszynę perkusyjną).
Pozostało do omówienia PC czyli program change - zmienia brzmienia oraz BANK 1-8 - wybiera jeden z ośmiu wcześniej stworzonych przebiegów. Taką baterię ośmiu przebiegów można zapisać w pamięci, o czym już pisałem. Takich ósemek zmieści się sporo... 32 albo 64 (czyli 256 lub 512 przebiegów). Sposób zarządzania pamięcią jeszcze obmyślę.
Do tego wszystkiego będzie wyświetlacz LCD, na którym będziemy widzieć parametry takie jak tempo, brzmienie, numer banku i takie różne przydatne rzeczy.
Pewnie jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim to zadziała, ale bardzo chętnie poznam sugestie i prośby, zanim zabiorę się za konkrety.
Wcześniej wystawię opis prostszych rozwiązań z ośmioma gałkami, bez LCD, którym wiele do skończenia już nie potrzeba.
[addsig]