Strona 1 z 3
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 12 lip 2010, 00:00
autor: AkuPro
Witaj,
Tak, ta welna jest dobra. Praktycznie kazdy rodzaj welny ktory jest wystarczajaco gesty jest dobry.
Pozdrawiam!
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 12 lip 2010, 02:03
autor: MB
Rockton ma gęstość 45kg/m3, a to oznacza, że jest efektywniejszy od Aku-płyty, ale jednak wciąż mało gęsty w porównaniu z PT-80 (80kg/m3). To oznacza, że chcąc uzyskać takie samo pochłanianie dla częstotliwości rzędu 50Hz, będziesz potrzebować praktycznie 2x grubszej warstwy (np. 20cm).
Jest jeszcze jeden problem - konsystencja produktów Rockwoola powoduje, że wszelka obróbka bloków płyty jest uciążliwa, bo płyty się łatwo strzępią i pylą. Jeśli będziesz musiał przycinać panele, to lepiej brać Isover.
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 12 lip 2010, 02:09
autor: AkuPro
...Rockton ma gęstość 45kg/m3, a to oznacza, że jest efektywniejszy od Aku-płyty, ale jednak wciąż mało gęsty w porównaniu z PT-80 (80kg/m3). To oznacza, że chcąc uzyskać takie samo pochłanianie dla częstotliwości rzędu 50Hz, będziesz potrzebować praktycznie 2x grubszej warstwy (np. 20cm).
Jest jeszcze jeden problem - konsystencja produktów Rockwoola powoduje, że wszelka obróbka bloków płyty jest uciążliwa, bo płyty się łatwo strzępią i pylą. Jeśli będziesz musiał przycinać panele, to lepiej brać Isover....
Hmm, z tego co sie orientuje, welna rockton ma dokladniej gestosc 50kg/m3.
Gestosc jest bardzo zblizona do popularnej w USA OC703 (ktora ma gestosc 48kg/m3), ktorej niektorzy w PL przypisywali nawet cudowne wlasciwosci:)
[addsig]
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 12 lip 2010, 08:11
autor: MB
Owszem, ale Rockton to nie jest wełna zbudowana z włókna szklanego, tak jak produkty Owens-Corning. Gęstość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o efektywności, istotny jest opór stawiany przepływowi powietrza. Wełna mineralna skalna taka jak Rockton wypada w pomiarach słabiej niż wełna z włókien szklanych. Co więcej, dla pochłaniania niskich częstotliwości poleca się jednak bardziej stosować OC705, który ma gęstość 90kg/m3, niż OC703.
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 12 lip 2010, 10:40
autor: AkuPro
...Owszem, ale Rockton to nie jest wełna zbudowana z włókna szklanego, tak jak produkty Owens-Corning. Gęstość nie jest jedynym czynnikiem decydującym o efektywności, istotny jest opór stawiany przepływowi powietrza. Wełna mineralna skalna taka jak Rockton wypada w pomiarach słabiej niż wełna z włókien szklanych. Co więcej, dla pochłaniania niskich częstotliwości poleca się jednak bardziej stosować OC705, który ma gęstość 90kg/m3, niż OC703....
96kg/m3
Masz racje mowiac, ze w przypadku nizszych czestotliwosci bedzie ona dzialac lepiej.
Zeby jednak nikt nie wyciagnal niepotrzebnych wnioskow i nie zamiawal OC705 z USA:
Zakladajac, ze uzywamy welny w okolicach przynajmniej 50kg/m3, lepsze rezultaty mozna osiagnac, jesli po pierwsze postawi sie na:
1) ilosc paneli
2) grubosc paneli
3) jako ostatnie, gestosc
Pozdrawiam,
Błażej.
[addsig]
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: poniedziałek 19 lip 2010, 09:20
autor: APAMA_acoustic
Witam
My polecamy do takich zastosowań naszą piankę BASO lub PR o gęstości 140 kg/m3!
Nie pylą, to pewne jak wełna mineralna.
Re: Rockwool Rockton na panele wolnostojące
: wtorek 20 lip 2010, 18:42
autor: AkuPro
...Jeszcze w kwestii niskich częstotliwości - rozważam Stroprock w celu wykonania pułapek basowych (ok. 150 kg/m^3). Chciałbym postawić te płyty jako przeciwprostokątne trókąta prostokątnego którego tworzyłyby w narożniku ze ścianami. Przy czym Stroprock zaczyna się od 20mm a maksimum 100mm; Myślałem o warstwowaniu 2x50mm (wychodzi taniej niż kupno setek) ale nie wiem czy warto generalnie iść w cieńsze płyty (choć ponad 3x gęstsze od Rocktona) czy jednak grubsze jakiegoś innego typu - AkuPro stwierdził że grubość jest ważniejsza, przy czym też trudno o wysokiej skuteczności Stroprocków wątpić:
http://www.dzwiek.org/threads/2475-Twarde-wlokno-szklane-welna-mineralna-StropRock
Nawiasem mówiąc jest to link do tego miejsca które wzbudziło kiedyś moje wątpliwości, mianowicie to stwierdzenie: "Tak gęsta wełna [Stroprock] na pewno sprawdza się jako izolacja akustyczna bo ta, nie ma przepuszczać nic ani chamować prędkości drgania cząstek z powietrza tylko stykowo przechodzi na taki ustrój izolujący ze ścianki drganie. Natomiast jeśli chcesz w powietrzu stosować to jako absorber musisz się upewnić że ta wełna ma wystarczającą przepuszczalność powietrza."
stąd moje pytania do Was odn. sensu montażu paneli wolnostojących lub naściennych z takich płyt. Dziękuję...
Nie kombinuj za dużo: różnica będzie znikoma, tylko więcej zapłacisz. Zbuduj jak najwięcej pułapek z Rocktona lub PT80, grubość najlepiej 15cm lub więcej.
Jeśli już wszyscy się reklamują, to oczywiście polecam nasze sprawdzone pułapki basowe.
Choć korzystamy z wełny (która jest bardzo popularnym materiałem), to nikt nie skarżył się na pylenie.
Natomiast to co jest pewne to to, że wełna mineralna jest niepalna. Z kolei powszechnie wiadomo,
że gąbka poliuretanowa, gdy płonie wydziela trujące gazy.
Pozdrawiam,
Błażej,
Aku Pro.
[addsig]