Strona 1 z 2
Live4 + Komplete2
: środa 02 lut 2005, 23:05
autor: j.h
witam serdecznie
Zakupilem zestaw native instruments Komplete2 w sklad ktorego wchodza m.in.: reaktor, absynth, kontakt ... wtajemniczeni wiedza o co chodzi. Obecnie wykorzystuje rowniez wersje demo live4. Wszystko dziala fajnie dopoki pracuje na jednym z programow w trybie standalone. Problemy zaczynaja sie z chwila uaktywnienia chocby trzech programow z zestawu NI jako pluginy w Live4. CPU wzrasta do 75%, co jak wiadomo objawia sie czkawka, by ostatecznie zawiesic system. Dodam ze chodzi o system mac 10.3. na laptopie PBG4 z zegarem 1,5GHz + RME Fireface800. Zyc sie nie chce. Prosze - o ile to mozliwe - na podstawie tych oglednych informacji o jakies sugestie. W przypadku zwrocenia przez kogos uwagi na moj problem bede oczywiscie w miare swoich mozliwosci precyzowal wystepujace symptomy
Re: Live4 + Komplete2
: środa 02 lut 2005, 23:14
autor: MB
Wszystko wskazuje na to, że masz po prostu za słaby komputer na swoje apetyty.
Re: Live4 + Komplete2
: czwartek 03 lut 2005, 01:57
autor: j.h
...Wszystko wskazuje na to, że masz po prostu za słaby komputer na swoje apetyty....
**********************
no to pieknie! biorac pod uwage kompetencje kolegi, slowa te choc nie wypowiedziane brzmia niczym gwozdz wbijany do trumny. dla mnie koszmar! Wypieralem tego typu przypuszczenia wierzac, ze to przeciez nie jest mozliwe, ze to moze kwestia konfiguracji systemu albo... No wlasnie, tylko czego?! O kant d... z taka robota!
Szkoda tylko ze wczesniejsze opinie fachowcow, jak rowniez uzytkownikow podobnych konfiguracji nie sugerowaly mozliwosci wystapienia podobnych problemow. No ale nikt mnie w koncu do tego nie zmuszal.
Wydalem sporo pieniedzy na dotychczasowe zakupy i mam wciaz nadzieje, ze istnieje jakies rozwiazanie pozwalajace na efektywne wykorzystanie sprzetu oraz oprogramowania jakie posiadam. Czy moze protokol ReWire moglby stanowic takowe? Nie mam w tym zakresie zadnego doswiadczenia. Obecnie wykorzystuje w charakterze sekwensera program live4. Pierwotnie myslalem o zakupie Logica7. Ale czy to mi w czyms pomoze? Czy tylko w utrudnieniu sprawy?
I jak tu teraz dalej zyc?
p.s.
gdzie mam szukac mozliwosci rozwiniecia swoje skromnej wiedzy technicznej z dziedziny elektroakustyki, z uwzglednieniem zaawansowanej nauki programow reaktor, max/msp... Chodzi mi nauke w kontakcie bezposrednim.
Re: Live4 + Komplete2
: czwartek 03 lut 2005, 02:30
autor: Dobmatt
......Wszystko wskazuje na to, że masz po prostu za słaby komputer na swoje apetyty....
**********************
Niestety MB ma rację (jak zwykle zresztą). Nowoczesna wirtualna synteza to nie żarty i z CPU wyciska siódme poty. Tymniemniej sugeruję eksperyment z wersją demo jakiegoś węziej wyspecjalizowanego gospodarza do obsługi VSTi/DXi, np. Cakewalk Project 5, Steinberg V-Stack. Może się okazać, że architektura innej niż Live 4 aplikacji udostępni więcej rezerw dla algorytmów syntezy. W moim komputerze
(P4/2.8GHz/1GB RAM) jestem w stanie zainstalować kilkanaście instrumentów różnej maści w Projekt 5 i obsługiwać przeciętnej gęstości sekwencjię MIDI. Wypaś swój komputer RAM-em ile się da. Pamiętaj, że NI Kompakt/Kontakt i różne inne samplery na ogół czerpią próbki bezposrednio z dysku, a ten w laptopach jest ślamazarny (5400rpm.). Wiec gdzie się da zrezygnuj z tej opcji i instaluj próbki bezposrednio w RAM. Gdzie się da zrezygnuj z 24-bitowych kalkulacji i trzymaj się 16-bit/44.1KHz.
Powodzenia,
MD.
Re: Live4 + Komplete2
: czwartek 03 lut 2005, 17:56
autor: j.h
.........Wszystko wskazuje na to, że masz po prostu za słaby komputer na swoje apetyty....
**********************
Sadzicie, ze dwuprocesorowy mac moglby w radykalny sposob odmienic obecny stan rzeczy?
Tymniemniej sugeruję eksperyment z wersją demo jakiegoś węziej wyspecjalizowanego gospodarza do obsługi VSTi/DXi, np. Cakewalk Project 5, Steinberg V-Stack. Może się okazać, że architektura innej niż Live 4 aplikacji udostępni więcej rezerw dla algorytmów syntezy.
**********************
Niewatpliwie bede probowal... Czy ktos jeszcze dysponuje analogiczna wiedza w kontekscie Logica7 lub CubaseSX3?
Pamiętaj, że NI Kompakt/Kontakt i różne inne samplery na ogół czerpią próbki bezposrednio z dysku, a ten w laptopach jest ślamazarny (5400rpm.). Wiec gdzie się da zrezygnuj z tej opcji i instaluj próbki bezposrednio w RAM.
**********************
Czy moglbym prosic o rozwiniecie powyzszej kwestii?
pozdrawiam i dziekuje
j.h
Re: Live4 + Komplete2
: piątek 04 lut 2005, 00:32
autor: j.h
Dodalem RAM-u z marnych 512MB na 1GB i cuś drgnęło. Powiedzmy proporcjonalnie do ilości pamięci. Czy dołożenie kolejnego 1GB pamięci bedzie skutkowalo wzrostem mocy w podobnych proporcjach?
Pewnie dysponujecie taką wiedzą.
Obecnie pożyczyłem sobie 2x512MB, ale 2x1Gb sobie nie pożyczę bo nie mam od kogo. Sprobuje może w sklepie, o ile będzie taka możliwość.
Niemniej za kolejne sugestie będę wdzięczny
pozdrawiam
j.h
Re: Live4 + Komplete2
: piątek 04 lut 2005, 05:10
autor: Dobmatt
Czy dołożenie kolejnego 1GB pamięci bedzie skutkowalo wzrostem mocy w podobnych proporcjach?
************************************************
Może nie dokładnie w liniowej zależności, ale wzrost mocy będzie zauważalny. Upewnij się, że instalujesz odpowiedni rodzaj RAM. Genralnie ilość zaintalowanego RAM będzie miała decydujące znaczenie w obsłudze instrumentów opartych o sample-playback engine (NI Battery, Kontakt, Kompact, Intakt, moduły Spectrasonics). Wszystkie sample playery korzystają chętnie Z RAM, jedne mniej, inne więcej. Wiekszość nowoczesnych (np. NI) instaluje tylko poczatek próbki w RAM, a lwią część "zasysa" z HD. W twoim przypadku zaleciłbym wyłączyć tę opcję w dialogu ustawczym instrumentów i ładować programy bezpośrednio w RAM.
W eksperymentach wydajnościowych w róznych hostach, szczególnie w sekwencerach Cakewalk ostatniej generacji, sugeruję sprawdzenie obydwu wersji instrumentów, tzn. DXi i VSTi. Wbrew logice (Cakewalk jest twórcą platformy DXi) niektóre instrumenty VSTi pracują tam sprawniej niż ich wersje DXi.
W kwestii syntezatorów typu FM7, Absynth, Reaktor jesteś niestety skazany głównie na moc obliczeniową CPU i ogólną sprawność systemu. Sugeruję optymizację systemu do tych zadań według recept, które znajdziesz tu:
http://www.musicxp.net/index.php
Jeśli będziesz w stanie korzystać z 4-5-ciu instrumentów klasy NI (powtarzam: przy niezbyt gęstej sekwencji MIDI), to możesz się uważać za szczęśliwca. Sumaryczna polifonia powinna oscylować gdzieś w okolicach 64-ch głosów. Na pewno "dwugłowy" komputer udźwignie więcej, ale bierz pod uwagę, że najbardziej wypasione, najnowsze instrumenty hardware mają polifonię w granicach 128-170 głosów. Np. Korg OASYS za $7500. Ja do TAKIEJ polifonii zatrudniam dwa PC-ty P4/3.2GHz!
Powodzenia.
MD.
Re: Live4 + Komplete2
: piątek 04 lut 2005, 05:13
autor: Dobmatt
ooops, zapomnialem że to Apple, wiec poradnik optymizacji systemu Windows psu na budę się tu przyda
MD.
Re: Live4 + Komplete2
: piątek 04 lut 2005, 17:00
autor: j.h
Dziekuje za wszystkie sugestie. Az mi slabo na sama mysl, ale zacznynam juz rozwazac wymiane sprzetu. A mialo byc tak pieknie...
dziekuje i pozdrawiam
Re: Live4 + Komplete2
: piątek 04 lut 2005, 17:45
autor: MB
Myślę, że jako ostatnią deskę ratunku przed wymianą platformy na coś nowocześniejszego można polecić funkcje zamrażania dostępne w zaawansowanych programach typu Logic i Cubase. Zamrażanie polega na uruchomieniu offline instrumentu VST lub wtyczek efektowych, i zastąpieniu bieżącej ścieżki jej obrobioną wersją, co zwalnia moc procesora dla innych zadań. Oba wymienione programy robią to na tyle wygodnie, że cała operacja jest prawie transparentna dla użytkownika, a w każdej chwili daną ścieżkę można odmrozić, dokonać na niej odpowiednich zmian i ponownie zamrozić.