Kolejny problem z dźwiękiem

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
apszel
Posty:10
Rejestracja:sobota 18 paź 2003, 00:00
Re: Kolejny problem z dźwiękiem

Post autor: apszel » poniedziałek 23 sie 2004, 09:46

...Myśle że wyskrobałbym jakieś 500 zł na płyte. Moja karta graficzna to Geforce FX 5200 64 MB DDR TV. Komputer ten wykorzystuje raczej do muzyki. Do internetu, gier i filmów mam drugi sprzęt.



******************************************************



Dobra. To trzeba to jakoś ogarnąć.



1. Płyty pod P4 (FSB 800/533/400) są produkowane z różnymi chipsetami:



-intela: D865P, D865G, D875P

-Via

-Sis

-a nawet Ati



Weź pod uwagę, że mowa tu tylko o chipsetach, nie o producentach płyt.

Generalnie szukał bym tylko płyt z chipsetami Intel'a. Nie mam przekonania co do Sis'a, o reszcie nie wspominając. Może i są to przedstawiciele czołówki, ale w przypadku płyt pod procesory AMD. Zresztą ostatnio rozpycha się na tamtym rynku nVidia ze swoim nForce 2. To nas nie interesuje.



2. Płyty z chipsetami Intel'a są produkowane przez wiele firm: samego Intela, Asus'a, Gigabyte, Soltek, ASRock... itd.



3. Tu zaczyna się twój wybór. Jeżeli zależy ci tylko na stabilności i nie chcesz bawić się w podkręcanie procesora, zwiększanie wydajności poprzez grzebanie w Biosie to zainteresuj się płytami Intel'a. Od razu uprzedzam, że Intel w swoich płytach nie pozwala na żadną zabawę w Biosie. Oprócz daty, godziny i jeszcze kilkunastu rzeczy, nie da się nic zmienić, podkręcić. To dlatego gracze (i nie tylko) nie nawidzą tych płyt.

Ale dzięki temu płyty te są stabilne i długo chodzą bez usterek.



Jeżeli natomiast lubisz bawić się w zwiększanie wydajności komputera (szeroko rozumiane podkręcanie) lub chcesz mieć większy wpływ w działanie twojego systemu, to wg. mnie powinieneś się zainteresować płytami Gigabyte, Asus .



4. Każdy z wyżej wymienionych producentów wypuszcza (przeważnie) płyty z różnymi chipsetami Intel'a (865p, 865g, 875p). Musisz wybrać chipset. Myślę, że płyta z 865 w zupełności wystarczy. Płyty z 875p są dużo droższe, a ich zakup jest racjonalny jedynie wtedy gdy masz procesor P4 z technologią HT, lub gdy finanse nie grają żadnej roli. Wydajność 875p wcale nie jest jednak taka duża w porównaniu do 865.



Dodam, że płyta z chipsetem 865g różni się od 865p tym, iż posiada zintegrowaną grafikę. Wydatek nie jest dużo większy. A do zastosowań muzycznych jak znalazł. Jeżeli twój GF FX ma chłodzenie wentylatorowe, to poważnie się zastanów, czy nie lepiej kupić płytę od razu z bezgłośną grafiką. Mniejszy hałas poprawi komfort pracy.



5. Zdecydowanie unikaj płyt z cooler'kami (wentylatorami) na chipsetach. Chipset znajduje się przeważnie między gniazdem procesora a slotem AGP (to tak, gdybyś nie wiedział). Wytwarzają one dodatkowy hałas i potrafią się zatrzeć po jakimś czasie. A na początku sprawiają wrażenie takich cichutkich...



Gdybym był na twoim miejscu przyjrzał bym się bliżej np tym modelom:

-Intel Desktop D865PERL

-Intel Desktop D865GBF

-Gigabyte GA-8I865P-G

-Asus P4P800-E Intel 865PE Deluxe

-Asus P4P800/SE Intel 865PE



Pozdrawiam...

**********************

Dzięki za wyczerpujące informacje. Na pewno będą mi przydatne. Jestem już uświadomiony.

Pozdrawiam.
Muzyka to moje hobby

ODPOWIEDZ